Agencja Rozwoju Przemysłu coraz bliżej kupna akcji Stoczni Gdańsk. ARP złożyła ukraińskim właścicielom ofertę kupna akcji. Teraz polska strona posiada ich tylko 18%. Dziś odbywają się pierwsze negocjacje obu stron. Agencja liczy, że do uzgodnienia ostatecznych warunków transakcji dojdzie jak najszybciej.

Stocznia Gdańsk – jedna z największych polskich stoczni. Jej początki sięgają XV wieku. W ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, towarowych, pasażerskich jak i wojennych. Do 2007 roku stocznia była w Polskich rękach, wtedy większość udziałów przejął ukraiński inwestor.

Stocznia może z powrotem trafić w polskie ręce. A to za sprawą Agencji Rozwoju Przemysłu - spółki skarbu państwa, która złożyła ofertę nabycia akcji ukraińskiemu właścicielowi. Rozmowy trwały od kilku miesięcy, bo zagraniczny inwestor nie chciał udostępnić ważnych dokumentów.

Obecnie prowadzone są negocjacje między ARP a zagranicznym inwestorem. Obie strony nie chcą zdradzać szczegółów. Jednak od dłuższego czasu mówi się o powrocie stoczni w 100% do skarbu państwa.

O repolonizacji polskich stoczni i o rozwoju przemysłu wielokrotnie mówił premier Mateusz Morawiecki. W jego realizacji ma pomóc rządowa strategia i ustawa stoczniowa przyjęta w 2016 roku.