Policja zatrzymała 47-letniego oszusta, członka gangu, który stosując metodę na „fałszywego policjanta” wyłudzał od starszych osób pieniądze i kosztowności. Przestępca i jego wspólnicy mogli oszukać na Pomorzu dziesiątki osób na kwoty sięgające milionów złotych. Policja apeluje o rozsądek i organizuje akcję uświadamiania - zwłaszcza starszych osób - o czyhających na nich zagrożeniach. W inicjatywę włączyły się już największe pomorskie formy -dziś przystąpiła do niej także Telewizja Gdańsk.

Kurier naciągaczy wpadł z łupem. Został aresztowany na trzy miesiące a pieniądze do właścicielki wróciły - można mówić o szczęściu. Inaczej niestety był w przypadku trzech innych poszkodowanych z naszego województwa. Pieniądze przepadły i powędrowały prawdopodobnie za granice Polski. Schemat działania był zawsze taki sam. Śledczy porównując działanie przestępców wytypowali sześć innych spraw, które prawdopodobnie również popełnili ci sami sprawcy.

Metody oszustów cały czas ewoluują. Słyszeliśmy już o oszustwach na wnuczka czy policjanta. Wciąż pojawiają się jednak kolejne próby wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy często podają się za pracowników socjalnych, wolontariuszy, administratorów czy komorników. Dlatego w akcję ostrzegania - zwłaszcza seniorów - przed oszustami włączają się różne instytucje. Akcję informacyjną prowadzą już Poczta Polska, koncern Energa, Orlen i inne firmy z państwowym kapitałem. Kampania już przynosi pierwsze efekty.

W akcję włącza się również Telewizja Gdańsk. W przesłanym do nas oświadczeniu stróże prawa apelują o ostrożność i o nie podejmowanie szybkich decyzji. Informują też, że policja nigdy w czasie działań operacyjnych nie prosi o pieniądze, ani kosztowości.