Nowy Świat - to właśnie tą lokalizację wybrał Urząd Morski w Gdyni, a tym samym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jako najlepszą do wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną. O decyzji poinformował minister Marek Gróbarczyk. Według zapewnień ministerstwa prace nad wykonaniem inwestycji idą zgodnie z planem.

Ma mieć około 1 km długości, 5 metrów głębokości i umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości 100 m. Kanał przez Mierzeję Wiślaną ma pozwolić na rozwój tej części Polski i uniezależnić żeglugę po Zalewie Wiślanym od rosyjskich sąsiadów. Urzędnicy wybrali już najkorzystniejsze miejsce do wykonania przekopu.

Zgodnie z przewidywaniami w przyszłym roku wydane zostaną ostateczne pozwolenia środowiskowe oraz pozwolenie na budowę. Realizacja inwestycji miałaby się zacząć najpóźniej w listopadzie 2018 roku.

Jak przypominał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni budowa kanału może wpłynąć pozytywnie nie tylko na stan okolicznych dróg, które po budowie zostaną wyremontowane. Dzięki nowej drodze morskiej można również zmniejszyć ruch samochodowy.

Przekop ma kosztować ponad 800 milionów złotych.