Od czterech lat trwa zbiórka pieniędzy na budowę stacjonarnego hospicjum w Kartuzach. W ramach tej akcji w kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha odbył się koncert charytatywny. Występ chrześcijańskiego zespołu TGD przyciągnął tłumy, jakich - jak twierdzą księża - nigdy wcześniej w tej świątyni nie było.

Już na długo przed rozpoczęciem koncertu w kościele zabrakło wolnych miejsc. Tak duże zainteresowanie - to wyraz poparcia dla akcji, zainicjowanej cztery lata temu przez troje młodych mieszkańców Kartuz. Impulsem był odruch zwykłej wdzięczności. Pomysłodawcę akcji "Dwa Światy" aktywnie wspierają małżonkowie Joanna i Jarosław Bociańscy.

Na terenie Kartuz opieką paliatywną zajmują się teraz wolontariusze z Domowego Hospicjum Caritas. Polega to na odwiedzaniu i wspieraniu terminalnie chorych w ich mieszkaniach. Dotyczy to około dwudziestu obłożnie chorych. Dzięki akcji pod hasłem "Dwa Światy" ma powstać stacjonarne hospicjum, w którym będą 32 łóżka. Na rzecz przyszłego hospicjum kwestowano w wielu parafiach na terenie powiatu kartuskiego. Wśród wspierających ideę budowy kartuskiego hospicjum znaleźli się również mieszkańcy innych regionów Kaszub. Jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności to - zdaniem organizatorów akcji "Dwa Światy" - budowa kartuskiego hospicjum powinna ruszyć jeszcze w tym roku.