Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni i Gdański Park Naukowo-Technologiczny połączyły siły w obszarze druku 3D. We wtorek podpisano umowę o współpracy, która ma przynieść wymierne korzyści nie tylko obu parkom, ale przede wszystkim firmom, które będą korzystać z tych usług.

Druk 3D to innowacyjna technologia, która wkracza w kolejne dziedziny życia. Wydruki mogą znaleźć zastosowanie w budowie szeroko pojętych prototypów, służyć do wykonania nietypowych narzędzi i uchwytów, a także do stworzenia modeli wykorzystywanych w medycynie. Granicą możliwości staje się wyobraźnia.

Z podpisanej umowy inicjującej współpracę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego ma płynąć wiele korzyści, przede wszystkim dla biznesu.

Sprzęt, jakim dysponują oba parki może być wykorzystywany przez różne podmioty. Dzięki współpracy firmy mają otrzymywać produkty w niższej cenie, lepszej jakości i w krótszym czasie.

To przykład zastosowania tej technologii: trójwymiarowy wydruk, dokładne odtworzenie serca 10-miesięcznego chłopca, który przed rokiem czekał na operację w szpitalu na gdańskiej Zaspie. Drukarka 3D w sierpniu pomogła także kardiologom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego uratować serce 35-latka, dzięki implantacji zastawki tętnicy płucnej. Wszystko wskazuje na to, że takich zabiegów będzie więcej.