Zasadniczy etap prac przy budowie bursztynowego ołtarza wchodzi w decydującą fazę. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie powstaje spektakularna konstrukcja, zamontowano jej kolejny ważny element. Poświęcenie ołtarza planowane jest na 16 grudnia - w rocznicę masakry robotników w 1970 roku.

Bursztynowy ołtarz rozkwita. Niemal dosłownie. Najpierw, po prawej stronie prezbiterium, powstały roślinne ornamenty. Podobne, w kształcie między innymi kiści winogron, wiszących na gałęziach, zamontowano w Bazylice świętej Brygidy w tym tygodniu. To kolejny etap budowy okazałego Bursztynowego Ołtarza, rozciągającego się w prezbiterium na szerokość prawie 12 metrów i wysokiego na 11 metrów. Ogrom kompozycji utrudnił nieco montaż jej poszczególnych elementów.

Mozolna obróbka surowca, a potem dobór bursztynu o różnych odcieniach. Z bliska prezentuje się efektownie. Ołtarz powstaje jako wotum dziękczynne za dar wolności i pontyfikatu Jana Pawła II. Z inicjatywy wieloletniego proboszcza kościoła św. Brygidy, prałata Henryka Jankowskiego i gdańskich bursztynników. Idea pojawiła się w 2000 roku, by z upływem czasu przybierać materialny wymiar. Centralny punkt ołtarza stanowi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonany na pamiątkę masakry grudniowej robotników Wybrzeża w 1970 roku. W nawiązaniu do tego wydarzenia, 16 grudnia bursztynowe dzieło zostanie poświęcone.