Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko konkursy filmów, ale także prestiżowe forum branżowych spotkań i prezentacji nowych projektów. Telewizja Polska zaprosiła na premierę zrekonstruowanego cyfrowo filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Spokój” z 76 roku. To zapowiedź kilkuset kolejnych tytułów poddawanych rekonstrukcji w ramach projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”.

Krzysztof Kieślowski opowiedział w filmie „Spokój” historię Antka, w tej roli Jerzy Stuhr, który po trzech latach więzienia próbuje ułożyć sobie nowe życie w realiach Polski lat 70. Krytyka uznała film za prekursorski i wyprzedzający kino moralnego niepokoju, a władza odłożyła na cztery lata na półkę. Jego telewizyjna premiera odbyła się trzy tygodnie po podpisaniu Porozumień Sierpniowych w 80 roku.

Kolejna premiera - po rekonstrukcji cyfrowej i na dużym ekranie - podczas tegorocznego festiwalu. Nad rekonstrukcją filmu czuwał Jacek Petrycki. „Spokój” był jego debiutem fabularnym. Widzowie byli pełni uznania dla wartości filmu i efektów pracy rekonstruktorów. W ramach programu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP” Telewizja Polska podda rekonstrukcji ponad 800 tytułów. Telewizyjne i filmowe zasoby digitalizuje kilka krajów w Europie, ale żaden projekt nie ma tak wielkiej skali. Zdigitalizowane i zrekonstruowane filmy Telewizja będzie udostępniać on–line. Specjalny serwis internetowy ruszy w styczniu.