Miesiąc po nawałnicy na Pomorzu wciąż trwa usuwanie skutków wichury, szacowanie strat, składanie wniosków o odszkodowania. Do tej pory na wypłatę zasiłków rząd przekazał łącznie prawie 59 milionów złotych. Pomoc finansowa trafiła na konta gmin z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Nasze województwo otrzymało 10mln 200 tysięcy złotych. Natomiast 20 milionów złotych dotacji zarezerwował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie rakotwórczego azbestu. Właśnie ruszyło przyjmowanie wniosków, potrwa do 13 października.

Miesiąc po wichurach na Pomorzu już we wszystkich lasach na terenie województwa trwają prace porządkowe. Ponad 500 osób zostało zatrudnionych w tym celu. Wciąż największym wyzwaniem jest kontrola samorządów przydzielających odszkodowania za zniszczenia. Mimo tego, że pieniądze leżą na rachunkach gmin, to nie są wypłacane.

Podczas wichury na Pomorzu zniszczonych zostało 3800 budynków. Ogromna skala zniszczeń pozwala na zwrócenie się do Europarlamentu o uruchomienie specjalnego programu dla osób poszkodowanych.

20 milionów złotych dotacji zarezerwował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie rakotwórczego azbestu w gminach poszkodowanych przez nawałnicę. Ile z tych pieniędzy dostaną mieszkańcy województwa pomorskiego okaże po złożeniu wniosków. Dofinansowaniem będą objęte prace w zakresie zdejmowania, gromadzenia i transportu odpadów zawierających azbest.