Przez kompleks handlowo-usługowy Forum Gdańsk popłyną dwa koryta kanału Raduni - nowe i oryginalne. Po to, by - jak uważają władze miasta - poprawić jakość wody. Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej alarmuje: to betonowanie zabytkowego obiektu inżynierskiego, sprzeczne nie tylko z pierwotnym projektem budowlanym, ale i prawem.

Burza wokół kanału Raduni rozpoczęła się od wpisu w mediach społecznościowych na profilu Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Czytamy w nim, że "właśnie zaczyna się jego betonowanie na potrzeby galerii handlowej […] trudno nam pojąć poziom bezmyślności i tandety, która doprowadza do takiego rozwiązania".

Włodarze Gdańska, w reakcji na wpis, zwołały konferencję prasową. Po to, by przedstawić swój punkt widzenia.

Specjalna konstrukcja podzieli kanał na dwa koryta. Dolne zostanie przykryte betonowymi płytami. Według pierwotnego projektu, miały być pokryte zielenią skarpy, kładki dla klientów Forum Gdańsk, a kształt kanału - miał się nie zmienić. Tymczasem inwestor zdecydował inaczej.

Aktywiści FRAG zarzucają miejskim planistom także łamanie prawa miejscowego, które - w ich ocenie - nie pozwala na zadaszenie kanału.

Liczący 13,5 kilometra Kanał Raduni, biegnący od Pruszcza Gdańskiego, w połowie XIV zbudowali Krzyżacy. Jako prawie 700-letni obiekt inżynierski znajduje się w rejestrze zabytków.

Forum Gdańsk, którego budynki kanał rozdzieli, to olbrzymie centrum handlowo-usługowe w miejscu Targu Siennego i Targu Rakowego. Ma zostać otwarte na początku przyszłego roku.