Gdańszczanie uczcili 90. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego oficjalnym Hymnem Polskim. Utwór powstał, jednak dużo wcześniej, bo dokładnie 220 lat temu. Z tej okazji przy Dworze Artusa mieszkańcy wspólnie z chórem odśpiewali najsłynniejszą polską pieśń patriotyczną.

Mazurek Dąbrowskiego - nie ma chyba w Polsce osoby, która nie zna tej pieśni. Przez wiele lat towarzyszyła Polakom w najcięższych walkach i zmaganiach o odzyskanie niepodległości. Utwór powstał w 1797 roku, jego pierwotny tytuł to Pieśń Legionów we Włoszech. Dopiero po 130 latach utwór stał się oficjalnym hymnem państwowym.

Autorem słów "Mazurka Dąbrowskiego był Józef Wybicki, pisarz, polityk, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 90. rocznica ustanowienia Hymnu Polski to okazja do wspólnego świętowania mieszkańców.

"Mazurek Dąbrowskiego”, jako jedyny hymn na świecie ma swoje muzeum. Mieści się w Będominie - rodzinnym dworku Józefa Wybickiego. Muzeum Hymnu Narodowego powstało dokładnie 39 lat temu. Gromadzone są w nim pamiątki po Józefie Wybickim i dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego.