"Bądź bliżej" to hasło akcji, o której głośno było na Długim Targu w Gdańsku. Jej organizatorzy to Polska Akcja Humanitarna i Gdańsk. Na terenie miasta ma się pojawić kilkanaście instalacji, zwracających uwagę na los ludzi w krajach ogarniętych działaniami wojennymi. Odsłonięto pierwszą z nich. We wtorek przypada Światowy Dzień Uchodźcy.

Miniaturowy obrazek na zielonym moście nie rzuca się w oczy. Trzeba się wysilić, wytężyć wzrok by dostrzec historię, którą opowiada. Podobnie jest z losami ludzi, którzy żyją tam gdzie toczy się wojna. Ich problemy znikają w natłoku informacji. Polska Akcja Humanitarna chce być w przenośni i dosłownie lupą, która pozwala się do tych problemów zbliżyć. Bo kiedy dostrzeżesz drugiego człowieka, odległość nie ma znaczenia. Znaczenie ma Twoja reakcja. - Tak brzmi hasło, które na Długim Targu było przekazywane na różne sposoby, ale w jednym celu: żeby wspierać nie tylko finansowo...

Akcję promującą pomoc na obszarach objętych wojną popierają także członkowie Koalicji dla Gdańska, choć sprzeciwiają się polityce miasta dotyczącej przyjęcia uchodźców.

Tymczasem sama forma pomocy też jest powodem konfliktu w Europie. Wciąż pozostaje też pytanie, na które odpowiedź chcieliby znać wszyscy: Jak odróżnić imigrantów ekonomicznych i potencjalnych terrorystów od uchodźców, czyli tych, którzy do ucieczki ze swojego kraju są zmuszeni. Tych, którzy mimo wojny zdecydowali się pozostać w Syrii można wspierać między innymi włączając się w program Caritas - Rodzina Rodzinie lub za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. Takich miejsc i takich powiększających szkieł będzie w sumie 13 w różnych częściach miasta. Dostrzeżenie ich to krok pierwszy, kolejny to wejście na stronę pah.org.pl, gdzie można znaleźć wskazówki jak zaangażować się w pomoc.