Organizatorzy Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej odliczają godziny do rozpoczęcia 17-tej edycji imprezy. Jutro w sopockim Multikinie o godzinie dziesiątej rozpoczną się prezentacje konkursowych słuchowisk, a pół godziny później spektakli Teatru Telewizji. O nagrody w tym roku walczy 13 przedstawień i 26 słuchowisk. Laureatów poznamy w środę.

Teatry Polskiego Radia i Telewizji Polskiej to wciąż największe sceny w kraju, gromadzące przed odbiornikami liczną publiczność. A Festiwal Dwa Teatry to jedyne w swoim rodzaju forum prezentacji tytułów wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i okazja do spotkań z twórcami publicznego teatru medialnego.

Telewizja Polska powraca do swoich najlepszych tradycji teatralnych – niespełna trzy tygodnie temu została powołana Agencja Kreacji Telewizji Polskiej odpowiedzialna za produkcję spektakli. Na tegorocznym Festiwalu zostanie zaprezentowanych w konkursie 13 przedstawień zrealizowanych dla I i II programu oraz TVP Kultura.

A oceniać je będą. Grażyna Barszczewska, Tomasz Man, Maciej Pieprzyca, Włodek Pawlik i Janusz Wiśniewski. Prezentacje konkursowych tytułów, dyskusje z twórcami, spotkania z gwiazdami, czytania na żywo utworów Conrada, koncerty - jak co roku podczas Dwóch Teatrów atrakcji nie zabraknie, a publiczność może w nich uczestniczyć za darmo, bez biletów.

Na Festiwalu pojawi się sporo akcentów z Pomorza. W konkursie radiowym zostaną zaprezentowane dwa słuchowiska oparte na tekstach gdańskich autorek – „Supernowa” Sandry Szwarc i „Pieczeń dla Amfy” Salci Hałas. Jako reżyser zadebiutuje. Przygotowania do tegorocznego festiwalu odbywają się nie tylko w Sopocie, ale także w studiu Telewizji Gdańsk, skąd w poniedziałek w ramach projektu Teatr TVP Dla Szkół zostanie nadana na żywo transmisja spektaklu Teatru Wybrzeże „Przygody Koziołka Matołka”, a zaraz potem odbiorca nagrody najmłodsi twórcy teatru telewizyjnego - laureaci Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych.