„Prawdziwie czynić miłosierdzie” pod takim hasłem obchodzono w Gdańsku dzień św. Alberta. Rodzinny festyn, koncerty, wspólne gotowanie zupy i zbiórkę pieniędzy na budowę nowego schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku zorganizowało Towarzystwo Pomocy im. Świętego Alberta, które od lat pomaga osobom ubogim i potrzebującym.

Rok 2017 ogłoszony został przez Episkopat Polski rokiem św. Brata Alberta. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił służbie biednym i bezdomnym. By przypomnieć jego działalność Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta, zorganizowało w Gdańsku rodzinny festyn.

Pomoc bezdomnym i potrzebującym, tym od 1989 roku zajmuje się Towarzystwo Pomocy świętego Brata Alberta. Dlatego podczas festynu, oprócz rodzinnej zabawy, wolontariusze kwestowali w szczytnym celu. Oprócz kwesty wolontariusze przygotowali ponad tysiąc porcji smacznej zupy a w namiotach czekały upominki i ręczne wyroby, oczywiście nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. To nie jedyna uroczystość związana z świętym Bratem Albertem. Na Gdańskim Przymorzu poświęcono Kościół pod jego wezwaniem.

Święty brat Albert służbę na rzecz bezdomnych i potrzebujących uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Zakładał domy dla sierot, starców i nieuleczalnie chorych. Założył też zgromadzenia: Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Zmarł w Krakowie 25 grudnia 1916 roku.