Już tylko cztery dni pozostały do rozpoczęcia tegorocznego Festiwalu Dwa Teatry. W tym roku radiowa i telewizyjna scena spotkają się w Sopocie po raz 17-ty. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Na podium staną między innymi młodzi aktorzy z gimnazjum nr 11 w Gdyni.

Przedstawienie przygotowane przez uczniów z Gimnazjum nr 11 im. Polskich Noblistów w Gdyni tak spodobało się jurorom Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr, że wyróżnili spektakl pierwszą nagrodą w kategorii szkół gimnazjalnych. Przedstawienie miało swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zostało przygotowane w ramach edukacyjno-integracyjnego projektu "Teatralny pasjans", do którego zakwalifikowali się uczniowie gdyńskiej jedenastki.

Na jednorazowym występie nie skończyło się. Grali już przed seniorami i młodzieżą szkolną, a teraz przygotowują się do konkursu "Bursztynowa Maska".

Obsada "Balladyny" to członkowie grupy Fabryka Pomysłów. I nie brakuje ich ani młodzieży, ani opiekunom, którzy przygotowali każdy element spektaklu. Na pomoc innych zdali się tylko przy szyciu kostiumów.

Gimnazjaliści wkrótce staną się licealistami. Nie chcą jednak, by Fabryka Pomysłów rozpadła się i planują kontynuować swoją przygodę z teatrem.

Uczniowie z gdyńskiej 11-tki w poniedziałek odbiorą w studiu Telewizji Gdańsk nagrodę za pierwsze miejsce zdobyte w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych, który jest organizowany od czterech lat przez Telewizję Polską. Potem wspólnie z laureatami innych kategorii obejrzą spektakl Teatru Wybrzeże "Przygody Koziołka Matołka", który na żywo będzie transmitowany z gdańskiej telewizji do kilkudziesięciu szkół w Polsce.