Lucjan Minkiewicz, pseudonim „Wiktor” - żołnierz września 1939 roku i majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", zamordowany przez komunistów. Między innymi jego szczątki na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie zidentyfikowali naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej. Córka oficera, Ewa Minkiewicz, w Pałacu Prezydenckim odebrała dokument, potwierdzający ich autentyczność.

Podporucznik Lucjan Minkiewicz "Wiktor" - walczył z Niemcami we wrześniu 1939, potem w konspiracji: najpierw w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej. Pod koniec wojny w oddziałach majora "Łupaszki”, jako dowódca szwadronu. W ręce komunistycznej bezpieki wpadł w 1948 roku. Jako oficera niepodległościowego podziemia czekał go ten sam los, co wielu innych, którzy nie zgadzali się na istnienie nowego, opresyjnego systemu. Absurdalne oskarżenia, proces sądowy i kara śmierci. Wykonanie wyroku w więzieniu mokotowskim i nieznane przez dziesiątki lat miejsce pochówku.

Szczątki Lucjana Minkiewicza odnaleziono w zbiorowej mogile na tak zwanej "Łączce". Notę identyfikacyjną w Pałacu Prezydenckim odebrała córka podporucznika, Ewa Minkiewicz. Oprócz niej podobne dokumenty otrzymały rodziny jedenastu innych ofiar reżimu komunistycznego. Identyfikacja szczątków ofiar trwa od 2013 roku. Wtedy rozpoczęły się prace ekshumacyjne i badawcze.