Od osób samotnych po rodziny wielodzietne. Od biedy po nieszczęścia. Fundacja z Kartuz ruszyła z pilotażowym programem Opiekun, szukając dla potrzebujących rodzin fundatorów, którzy obejmą je długoterminową pomocą materialną. Fundacja zapewnia dokładne zbadanie potrzeb oraz pomoc prawną i psychologiczną. Członkowie fundacji docierają tam, gdzie sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna.

Bieda, nieszczęście, wielodzietność, samotność czy podeszły wiek. To wszystko skutkować może jednym - dramatyczną wręcz sytuacją życiową. Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom z Kartuz uruchomiła program „Opiekun”, który pomóc ma w wyjściu z problemów. Nie tylko ludziom z problemem alkoholowym.

Jako pierwszego do udziału w programie zakwalifikowano pana Wojciecha z Mezowa razem z jego siedmioletnim synem. Matka trzy lata temu opuściła rodzinę, nie interesuje się dzieckiem. Mieszkają w maleńkim domku, w którym jedynym wykończonym pomieszczeniem jest pokój dziecka. Nie ma kuchni, łazienki, przecieka dach. Rodzina na utrzymanie ma 1334 złote, w tym środki z programu 500+. Dla rodziny z Mezowa już udało się znaleźć opiekunów, a w domu trwają najpilniejsze prace remontowe.

Potrzeby podopiecznych są jednak dużo większe. W tej chwili szukani są opiekunowie dla siedmiu rodzin. Wszystkie zostały dokładnie zweryfikowane przez pracowników fundacji, którzy na miejscu sprawdzili, komu i jaka pomoc jest potrzebna.

Pan Tadeusz jest jednym z tych, którzy teraz szukają opiekuna. Mężczyzna jest sam od ponad roku, kiedy to po długiej chorobie zmarła jego matka, którą opiekował się samodzielnie. Po jej śmierci stał się jeszcze bardziej samotny, pogłębiły się problemy finansowe. Pięciohektarowe gospodarstwo to cały jego świat. Pilnego remontu potrzebuje całkowicie zniszczony dach.

Tym i innym podopiecznym fundacji potrzebne jest wszystko - od ubrań, przez materiały budowlane po akcesoria medyczne i np. aparat słuchowy. Wszystkie osoby i instytucje, które chciałyby pomóc potrzebującym, proszone są o kontakt z Fundacją Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom w Kartuzach.