70 lat w Trójmieście i 50 lat na scenie przy Targu Węglowym – Teatr Wybrzeże świętuje swój jubileusz. Na uroczystej gali były oficjalne gratulacje, nagrody i urodzinowy tort. Otwarto również wystawę zatytułowaną „Twórcy” poświęconą aktorom, reżyserom i scenografom tworzącym historię tej najważniejszej trójmiejskiej sceny.

20 listopada 1946 roku – to data pierwszej premiery Teatry Wybrzeże. Był to spektakl „Homer i Orchidea” przygotowany przez grupę absolwentów krakowskiego studia Iwo Galla, który objął dyrekcję pierwszej powojennej sceny Teatru Wybrzeże, mieszczącej się wówczas w Gdyni w budynku tak zwanej „stodoły” stojącej w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego. 18-letnia wtedy Barbara Krafftówna zagrała swoją pierwsza rolę – Rybaczki w „Homerze i Orchidei”.

Historię Teatru Wyrzeże tworzyli wybitni aktorzy i znakomici dyrektorzy artystyczni, których zasługi przypomniał w swoim liście gratulacyjnym minister kultury.

Z okazji jubileuszu aktorzy odebrali nagrody i pamiątkowe wyróżnienia – medale ministra kultury Gloria Artis, nagrody marszałka województwa pomorskiego oraz prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jubileuszowej Gali towarzyszyło otwarcie wystawy „Teatr Wybrzeże 1946-2016.Twórcy”, poświęconej aktorom, reżyserom i scenografom, którzy zapisali się w historii teatru.

Wszyscy goście jubileuszowego wieczoru zostali obdarowani okolicznościowym wydawnictwem - księgą „Premiery” zawierającą rejestr wszystkich 743 spektakli przygotowanych dotychczas w Teatrze Wybrzeże.

Podczas uroczystości została również odsłonięta pamiątkowa tablica z nazwiskami wszystkich pracowników Teatru Wybrzeże w jubileuszowym sezonie.