W tym roku obchodzimy 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i 46. rocznicę tragicznych wydarzeń z Grudnia'70 roku. Zginęło wtedy 45 osób, 1200 zostało rannych a 3000 aresztowanych. W Europejskim Centrum Solidarności świadkowie tamtych wydarzeń oprowadzali zwiedzających i opowiadali, jak oni pamiętają wydarzenia grudniowe.

Spacery z historią w tle, czyli opowieści o pamiętnym Grudniu'70 i '81 roku opowiadane przez świadków i bohaterów tych wydarzeń. W Europejskim Centrum Solidarności śladami swoich wspomnień oprowadzał Szczepan Sadurski, satyryk i karykaturzysta. Kiedy wprowadzono stan wojenny chodził jeszcze do szkoły w Lublinie, miał szesnaście lat. Walczył z systemem komunistycznym rysując. Szopka Noworoczna ukazała się w Kurierze Lubelskim. Nikt nie spostrzegł czyje karykatury kryją się pod postaciami bohaterów satyrycznego obrazka.

W tym roku sześciu świadków historii oprowadzało zwiedzających po wystawie stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Dla części osób była to szansa by przypomnieć sobie wydarzenia grudniowe, dla młodszych zwiedzających okazja by poznać żywych świadków historii. Była to trzecia odsłona spacerów ścieżkami wspomnień bohaterów i świadków historii w Europejskim Centrum Solidarności.