13 grudnia br. o godz.20.00 na antenie TVP3 Gdańsk odbędzie się transmisja koncertu „Zapal światło wolności”.

Wystąpią: „Armia”, „Izrael”, „Bielizna”, „Kryzys i gościnnie Tomasz Organek ” oraz „Fabryka”. Koncert odbędzie się w ramach uroczystości 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.Organizatorem uroczystości 13 grudnia jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
Sponsorzy: Grupa Energa, Grupa Lotos.

„Gdy skamienieje wiatr …..”

W dniach poprzedzających 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Telewizja Gdańsk w cyklu audycji po tytułem „Gdy skamienieje wiatr…” Pawła Rogalskiego wyemituje 4 reportaże o bohaterach, którzy wtedy zginęli.
Bohaterem pierwszego reportażu jest Antoni Browarczyk, jedna z najmłodszych ofiar stanu wojennego. W kolejnym przybliżymy postać stoczniowca, Wacława Kamińskiego, który stracił życie w antykomunistycznej demonstracji. Poznamy sylwetkę Piotra Sadowskiego, który buntował się przeciwko komunistycznej opresji. Tak jak wielu młodych ludzi – aktywnie przeciwstawiał się systemowi w ulicznych manifestacjach. Ostatni reportaż z tego cyklu poświęcony jest Janowi Samsonowiczowi opozycjoniście, działaczowi „Solidarności” i Ruchu Młodej Polski, którego śmierć do dzisiaj pozostała niewyjaśniona.


Notacje „Internowani”

Telewizja Gdańsk emituje na swojej antenie cykl notacji zrealizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności, których bohaterami są osoby internowane w stanie wojennym.


Miniatury filmowe „13 Grudnia. Pamiętamy?”

Jarosław Pudlis i Robert Turło zrealizowali miniatury filmowe pod wspólnym tytułem „13 grudnia. Pamiętamy?”. Bohaterami są mieszkańcy Pomorza wspominający tamte tragiczne dni.