"Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko" - czyli "Nowy poczet władców polskich". Ta wystawa prezentowana premierowo na Zamku Królewskim w Warszawie, teraz przyjechała do Gdańska. Została otwarta w murach, które gościły przed wiekami polskich królów, czyli w Zielonej Bramie.

Który z wizerunków wierniej przedstawia Mieszka Pierwszego? A który jest bliższy prawdy o Bolesławie Chrobrym? - Jana Matejki czy Waldemara Świerzego? Kilka pokoleń Polaków widzi polskich królów i książąt, tak jak ich narysował Jan Matejko. Te niewielkie ołówkowe czarno-białe portrety zdobią większość szkolnych podręczników, prac naukowych, pocztówek i znaczków. Późniejsze o ponad 120 lat wizerunki władców namalowane przez Waldemara Świerzego są barwne i uwspółcześnione.

Jan Matejko rysował swój poczet przez dwa lata - rozpoczął w 1890 roku, a skończył 1892. Waldemar Świerzy nowy poczet władców Polski malował przez 10 lat do 2013 roku. Świerzy uwzględnił wszystkich władców, Matejko siedmiu pominął.

Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo. Zieloną Bramę, w której mieści się oddział Muzeum Narodowego, pod koniec 16-tego wieku miasto przeznaczyło na rezydencję władców polskich. Jednak oprócz królowej Marii Ludwiki Gonzagi żaden król w niej nie zamieszkał.