Polska historia współczesna na Festiwalu ”Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W Gdyni rozpoczęła się ósma edycja imprezy, która w niekonwencjonalny sposób przypomina dziedzictwo tych, którzy walczyli z komunistycznym reżimem.

Festiwal NNW to miejsce, w którym można spotkać tych, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę. Julian Kulski przyjechał prosto z Waszyngtonu, by opowiedzieć swoją biografię spisaną w książce „Dziedzictwo Orła Białego”. Jako kilkunastolatek walczył w szarych szeregach, był w Powstaniu Warszawskim, przeszedł przez Pawiak i jenieckie obozy.

Festiwal przyciąga twórców filmów dokumentalnych i reportaży radiowych, muzyków, aktorów, pisarzy, historyków i młodzież. Specjalnie dla gimnazjalistów i licealistów 6 lat temu stworzony został projekt „Młodzi dla historii”.

W festiwalowym miasteczku na Placu Grunwaldzkim można zapoznać się z wydawnictwami historycznymi i zjeść wojskową grochówkę.

Jutro w Gdyni rozpoczyna się prezentacje konkursu głównego. Spośród kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i reportaży radiowych jurorzy wybiorą laureata Złotego Opornika.