Gdynia stolicą polskiego kina, a jej mieszkańcy bohaterami filmowych obrazów. Pokaz filmu Andrzeja Mańkowskiego „Życie na jazzowo” zainaugurował cykl „Filmy z Gdyni”. W tej sekcji będzie można obejrzeć również „Cheerleaderki” Sławomira Witka, „Miejsce” Wojciecha Kulliga i dokument „Pan Werner”.

Przemek Dyakowski nazywany ojcem trójmiejskiego jazzu zagrał na żywo z zespołem „Take it easy” i w filmie Andrzeja Mańkowskiego. Ten80-ciolatek o usposobieniu młodzieńca, obieżyświat, gawędziarz i skarbnica wiedzy o jazzmanach i jazzie, pilnie strzeże swojej prywatności, co może tłumaczyć ponad dwuletni okres powstawania filmu.

„Życie na jazzowo” to film pogodny, z wartkim tempem, pokazujący Przemka Dyakowskiego ze znanych stron i od kulis.

Swoja polska premierę na festiwalu miał film Jana Jakuba Kolskiego – „Las czwarta rano” o tajemniczym samotniku, który musi sobie radzić ze stratę najbliższych.

Premierowo pokazał na konkursie swój najnowszy film Michał Rosa – „Szczęcie świata” to pełna magii i humoru opowieść o polsko-niemiecko-żydowskich mieszkańcach kamienicy na przedwojennym Śląsku.

Festiwal proponuje jeszcze jedna wycieczkę w przeszłość – to otwarta w Muzeum Miasta Gdyni wystawa odrestaurowanych oryginalnych kostiumów z legendarnych polskich produkcji – „Na srebrnym globie”, Rękopisu znalezionego w Saragosiie”, „Lalki”, „Popiołu i diamentu”, „ Czerech pancernych i psa” zrealizowanych w dawnej wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.