„Ma to być teatr dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych” - deklaruje nowy dyrektor Opery Bałtyckiej Warcisław Kunc. I zapowiada, że zrobi wszystko, by frekwencja w najbliższym sezonie zwiększyła się trzykrotnie i wzrosła do stu tysięcy widzów. Nowy szef Opery Bałtyckiej poinformował na konferencji prasowej o swoich planach artystyczno-organizacyjnych i przedstawił najbliższych współpracowników.

Będzie opera, operetka, balet klasyczny, edukacja muzyczna i wydarzenia adresowane do wszystkich grup odbiorców - po to, by Opera stała się miejscem modnym i odwiedzanym nie tylko przez elitarna grupę melomanów - zapowiada nowy dyrektor Opery Bałtyckiej.

Warcisław Kunc, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, które od wielu miesięcy prowadziły protest w sprawie wyższych płac, chce wprowadzić nowy regulamin pracy i wynagradzania. Wszyscy pracownicy etatowi, włącznie z artystami, mają mieć stałą pensję. Śpiewacy najprawdopodobniej będą nadal zatrudniani na zasadzie kontraktu, ale zespół baletowy pozostaje na etatach. Z dawnego zespołu Isadory Weiss pozostało w nowym - prowadzonym przez Wojciecha Warszawskiego, piętnaście osób, pozostałych jedenaście wyłoniono w audycjach.

Jak wcześniej zapowiadano, balet zmieni swój profil na klasyczny. W prowadzeniu zespołu pomoże Wojciechowi Warszawskiemu absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej i laureatka wielu nagród Izabela Sokołowska. Większe wpływów z biletów, działalność także w sezonie letnim, współpraca z innymi trójmiejskimi instytucjami i zamiast budowy nowej siedziby, przebudowa starego budynku opery, która ma przestarzałą sceną i za mała widownię - to kolejne wyzwania postawione przez nową ekipę. Najbliższe cztery sezony, na które Warcisław Kunc ma podpisany kontrakt, będą podporządkowane Europejskim tradycjom operowym – Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec, ale w każdym ma pojawić się również polski tytuł. Planowane na ten sezon premiery to „La Boheme” Pucciniego, „Amal i jego nocni goście” Menottiego, „Nabucco” Verdiego, „Casanova” Różyckiego i balet „Pucinella” Strawińskiego.