W sobotę w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Specjalnie na tegoroczną edycję akcji adaptację powieści przygotował krytyk literacki, Tomasz Burek. W Gdańsku w Parku Oliwskim „Quo vadis” czytali między innymi wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz dziennikarze TVP3 Gdańsk - Piotr Świąc i Przemysław Toczek.

3 września powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czytała cała Polska, czytał też Gdańsk. W Parku Oliwskim specjalnie przygotowane na Narodowe Czytanie 2016 fragmenty tej powieści czytali m.in. politycy i dziennikarze. To ponad czasowe dzieło o uniwersalnych wartościach, dlatego wybór tej lektury przez internautów w roku Henryka Sienkiewicza nie dziwi wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.

Choć „Quo vadis” powstało w 1896 roku, to opisuje wartości ponadczasowe, pozostając wciąż aktualne – mówił wojewoda pomorski.

Fragmenty powieści czytali też dziennikarze TVP3 Gdańsk - Przemysław Toczek i Piotr Świąc.

Zgromadzeni w Parku Oliwskim Gdańszczanie w adaptacji lektury odnajdywali najważniejsze dla nich wartości nie tylko wiary, ale też człowieczeństwa.

Narodowe Czytanie 2016 odbywało się w wielu miastach w województwie Pomorskim, miedzy innymi w Słupsku. W Polsce organizowane jest od 2012 roku. Następna edycja Narodowego Czytania odbędzie się za rok, również na początku września.