Bocznica kolejowa w Gdyni Orłowie teatralną sceną! Od kilku dni mieszka tam i pracuje międzynarodowa grupa teatralna, która przygotuje spektakl "Flucht - Ucieczka". Jest to historia oparta na wspomnieniach świadków i uczestników II wojny światowej. Przedstawienie będzie miało swoją premierę w Gdyni, a potem zostanie pokazane w kilku innych miastach Polski oraz w Niemczech.

Na bocznicy kolejowej niedaleko stacji Gdynia - Orłowo stanęło kilkanaście wagonów. Część z nich to specjalny pociąg "Ozeanblauen” przystosowany przez niemiecką grupę Das Letzte Kleinold do realizacji teatralnych projektów site - specific, pozostałe cztery to wagony towarowe, w których rozgrywać się będzie akcja spektaklu. Tu nie ma granicy między czasem prywatnym i zawodowym. Międzynarodowa ekipa teatralna w jednych wagonach pracuje, a w drugich mieszka. W pociągu są nie tylko przedziały zaadaptowane na sypialnie, ale też jadalnia i kuchnia, w której posiłki przyrządza zawodowy kucharz.

Młodzi aktorzy wybrani w castingach przez koproducentów spektaklu - Teatr Gdynia Główna i Das Letzte Kleinold z niemieckiego GestenZi - pochodzą z krajów, które w czasie II wojny światowej stały po różnych stronach konfliktu. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie wywiadów ze świadkami II wojny światowej, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie. Spektakl Flucht-Ucieczka będzie miał premierę w Gdyni 15 lipca, potem dotrze do Piły i Poznania, skąd wyruszy do ośmiu miast w Niemczech.