Pomorze może stać się strategicznym miejscem na linii współpracy Polsko-Chińskiej i głównym punktem tranzytowym z państwa środka do Europy zachodniej. Rozpoczęła się czterodniowa wizytacja Pomorza przez przedstawicieli chińskiego rządu, która ma zakończyć się podpisaniem umowy o długofalowej współpracy ekonomicznej i kulturowej.

Chińczycy prowadzą zaawansowane prace mające zaowocować powstaniem nowego Jedwabnego Szlaku. Polska będzie krajem, który połączy zachód Europy z dalekim wschodem, a Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce stać się strategicznym centrum współpracy polsko-chińskiej.

Chińczyków interesują nie tylko nowe technologie, kwestie ochrony środowiska oraz zdrowia i opieki medycznej, ale też polskie nowoczesne rolnictwo, edukacja i kultura. Firmy z państwa środka chciałyby brać udział w dużych przetargach na inwestycje w infrastrukturę.

Polska jest dla chińczyków bardzo interesującym miejscem - w Szanghaju rozpoczyna się budowa dzielnicy o nazwie Chopin Waterfront nawiązującej do powszechnie uwielbianej postaci kompozytora Fryderyka Chopina. W tym samym mieście powstaje pierwsze centrum polskich produktów spożywczych o wielkości 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Przedstawiciele chińskich podmiotów koordynujących współpracę z polską - Xu Xianglin i Jaing Jiaxin - podkreślali, że budowa nowego Jedwabnego Szlaku już ruszyła.

W celu zwiększenia atrakcyjności Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna połączyła siły z władzami Białej Podlaski.

Przedstawiciele Chin będą na Pomorzu do końca tygodnia, odwiedzą między innymi porty w Gdyni i Gdańsku, siedziby Energi i Lotosu oraz PKP Cargo. W piątek ma zostać podpisane strategiczne porozumienie inwestycyjne.