Od ponad 10 lat język kaszubski jest oficjalnie językiem regionalnym i obok polskiego można go używać na przykład w urzędach. Dzieci uczą się go w szkołach, można z niego zdawać maturę i studiować. Są książki i czasopisma po kaszubsku. Od dziś język kaszubski można też usłyszeć w wejherowskich autobusach.

Od kilku lat na Pomorzu funkcjonują dwujęzyczne nazwy miejscowości w języku kaszubskim. Wystarczy wyjechać parę kilometrów poza Trójmiasto, albo po prostu przyjechać do Gdańska – nawet tu stoi tablica z podwójną nazwą miasta. Kaszubi na dwujęzycznych nazwach nie poprzestali. W Wejherowie na 21 liniach autobusów wprowadzono kaszubskie zapowiedzi przystanków.

Kilka miesięcy prac technicznych i lektorskich - by nazwy przystanków mogły tak brzmieć. Pomysł bardzo przypadł do gustu nie tylko pasażerom komunikacji miejskiej.

Rok 2016 przez Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej został ogłoszony rokiem języka kaszubskiego. Cel takiej akcji jest nie tylko poznawczy i edukacyjny, ale przede wszystkim popularyzuje kaszubski.

Na razie 21 linii autobusowych na terenie Wejherowa i okolic. Być może już niedługo takie zapowiedzi będzie słychać w pociągu czy tramwaju w kilku innych miejscowościach na Kaszubach.