Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają do Internetowego Teatru TVP dla szkół

Ten nowatorski projekt prowadzony jest przez Telewizję Polską od października 2012 r. i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Jego założeniem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii jako sposobu dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Od września 2013 r. transmisje odbywają się równocześnie na stronach internetowych TVP i NInA.

Sukces gdańskiego liceum

Ósemkowy Teatr Jeszcze Bez Nazwy z VIII LO w Gdańsku  zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w tegorocznym Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr, organizowanym przez Telewizję Polską.

W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Nasza klasyka”. Dwanaście finałowych przedstawień z całej Polski oceniało Jury. Gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie w siedzibie TVP. „Ósemkowy Teatr Jeszcze Bez Nazwy” zaczynał swoją działalność od spotkań warsztatowych z grupą uczniów chętnych do teatralnych poszukiwań na początku lat 90-tych. Był wtedy po prostu „grupą teatralną“, która przygotowywała małe przedstawienia z okazji szkolnych uroczystości. Dziś młodzi aktorzy występują między innymi na deskach Teatru Szekspirowskiego.

W tym roku grupa wzięła na warsztat drugą część „Dziadów”. To właśnie tym przedstawieniem zwyciężyła w tegorocznym Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr.